Vieni nuostabiausių, įdomiausių ir labai įtraukiančių skaitinių – interviu. Vieni duodami interviu dalinasi savo išgyvenimais ir pasiekimais, kiti – atradimais ir netikėtomis istorijomis. Žmonės pasakoja savo sėkmės ir nesėkmės istorijas, tuo kas juos įkvepia, kas skatina judėti į priekį.
Kai vieni pasakoja savo asmenines istorijas, kiti – dalinasi profesniais patarimais bei naudinga informacija, kurią pravartu žinoti kiekvienam. Tokį interviu ir siūlau paskaityti šiandien – labai trumpas, bet itin naudingas tesinės konsultantės skolų išieškojimo klausimais Kristinos Šimkuvienės interviu.
Labas! Visų pirma papasakok apie save – kuo užsiimi ir nuo ko pradėjai?
Ilgą laiką dirbau kredito ir skolų priežiūros specialiste tarptautinėse bei lietuviško kapitalo įmonėse. Man teko kontroliuoti tiek fizinių, tiek juridinių asmenų įsiskolinimus gamybinių, prekybinių, paslaugų tiekėjų bei skolų išieškojimo srityse. Šiuo metu esu laisvai samdomos profesijos atstovė, neseniai įkūrusi agentūrą ,,Moku laiku’’. Agentūra specializuojasi freelancerių srityje, konsultuoju skolų valdymo klausimais bei padedu išieškoti skolas. Daug dėmesio skiriu skolų prevencijai, dalinuosi žiniomis, kaip pasiruošti galimai rizikai, įvertinti kliento patikimumą, paspartinti sąskaitų apmokėjimą bei kuo rečiau turėti rūpesčių dėl skolų. Taip pat patariu tiems, kurie patys atsidūrė skolininko situacijoje.
Konsultuoji freelancerius įvairiais teisiniais klausimais – gal gali išskirti dažniausiai pasikartojančius?
Turbūt nustebsit perskaitę mano atsakymą – teisinių klausimų gaunu itin mažai. Pagrindinis ir vienintelis aktualus klausimas – noriu atgauti pinigus, bet neturiu nei sutarties, nei išrašytos sąskaitos. Manęs niekas neklausia, kokie esminiai sutarties punktai, kaip nustatyti mokėjimo už paslaugas terminą, kokios dar būtinos sąlygos, padedančios lengviau valdyti situaciją neatsiskaitymo atveju. Visi kreipiasi tik tada, kai šaukštai jau po pietų. Freelanceriai dažnai teikia paslaugas savo pažįstamiems, tiesiog draugiškai, pasitiki jais, todėl net į galvą neateina rašyti kokius nors susitarimus.
Mano tikslas yra suteikti kuo daugiau informacijos apie pasirašomų dokumentų būtinybę ir reikšmę. Sutartis – tai tarsi kertinė plyta, nuo kurios galima atsispirti bet kuriame verslo etape, t.y. ne tik reikalaujant apmokėjimo, bet ir ginčijant paslaugų/darbų atlikimo laiką, perdavimą, kokybę ir daugelį kitų dalykų. Ir visai nesvarbu, kad freelancerio statusas nėra įmonė, jis vis tiek yra verslo dalyvis ir turi žaisti pagal tinkamas taisykles.
Tavo sritis – skolų išieškojimas. Kokių dokumentų reikia freelanceriui, kad galėtų įrodyti skolos egzistavimo faktą? Jeigu nėra sutarties – ar dar įmanoma kažką padaryti?
Teismų praktikoje skolos atsiradimo faktas yra grindžiamas sutartimi ir sąskaita-faktūra. Galimi šalutiniai dokumentai, tokie, kaip darbų atlikimo-perdavimo aktai ir kiti. Tačiau jie niekada nebus pagrindiniais, todėl remiantis jais skola priteisiama labai retai. Pats skolos egzistavimas, apie kurį žinote jūs, tėra žodinis susitarimas, kybantis ore. Žinoma, teisėje egzistuoja sąvoka ,,žodinė sutartis’’, bet kai ją reikia įrodyti teisme, tada prasideda smagumai. Taigi, rašytinės sutarties ir sąskaitos-faktūros jūsų prašys ir skolų išieškotojai, jeigu apsispręsite dėl ikiteisminio išieškojimo bei norėsite skelbti duomenis apie skolininką.
Jeigu nutiko taip, kad neturite sutarties, visgi galima išbandyti kitas poveikio priemones. Svarbiausia suvokti, kad nėra gėda prašyti savo sąžiningai uždirbtų pinigų. Rekomenduoju nepaleisti skolininko iš akiračio, reguliariai priminti apie įsiskolinimą, pasirašyti tam tikros formos susitarimus bei stengtis sukaupti kuo daugiau faktų apie skolos egzistavimą. Ilgainiui gali atsirasti galimybė skolos atsiradimo faktą įrodyti teisme.
Todėl kiekvieno freelancerio atvejį analizuojame kartu, įsigiliname į įvykių eigą ir tik tuomet yra parenkamas individualus sprendimas, pritaikytas būtent jo situacijai.
Taigi, ko galime pasimokyti iš Kristinos atsakymų?
- Visada visada visada reikia sudaryti sutartį su klientu, kurioje aiškiai įvardinta darbų apimtis, atlikimo tvarka ir kaina;
- Visada visada visada turi būti išrašyta sąskaita už atliktus darbus;
- Niekada neturi būti gėda prašyti savo uždirbtų pinigų!
IVP – tai jūsų verslas. Būkite protingi jį vystydami!
Jeigu turi daugiau klausimų – gali susisiekti su Kristina asmeniškai parašęs moku.laiku@gmail.com !
Tags: Interviu