Verslios pelėdos

Info bankas

Sąskaitų išrašymas ir buhalterinė apskaita

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Sąskaitų rūšys

Verčiantis IVP, už parduotas prekes ar paslaugas išrašomos sąskaitos – faktūros. Sąskaitos yra trijų rūšių – išankstinės, standartinės ir PVM:

Visos  sąskaitos faktūros privalo turėti numeraciją – dažniausiai tai yra dvi ar trys raidės (pvz. sąskaitą išrašiusio žmogaus inicialai) bei serijinis sąskaitos numeris. Standartinės ir PVM sąskaitos – faktūros privalo būti saugomos 10 metų nuo išrašymo dienos. Sąskaita – laisvos formos dokumentas, kur nėra itin griežtai reglamentuojamas informacijos išdėstymas lape, svarbiausia – kad būtų surašyta visi reikiami duomenys.

Sąskaitoje faktūroje privalo būti nurodyta išrašymo data, sąskaitos numeris ir:

Jeigu norite – sąskaitas galite papuošti savo logotipu.

Išrašant elektronines sąskaitas, nereikia nei paslaugų atlikėjo, nei užsakovo parašų.

SVARBU: s/f numeracija turi būti nuosekli (t.y. AAA0001; AAA0002; AAA0003) ir numeriai privalo atitikti chronologinę išrašymų datų seką.

Išrašymo tvarka

Išankstinės s/f (dar vadinamos avansinėmis) išrašomus už dar neatliktus darbus. Standartiškai prašoma avanso suma svyruoja tarp 25% ir 30% nuo visos sutartos sumos, tačiau atsižvelgiant į aplinkybes galite imti ir daugiau – 50% ar net visą 100%.

Išankstinė s/f nėra buhalterinės apskaitos dokumentas, išankstinės s/f nėra traukiamos į pajamų-išlaidų žurnalą ir jas reikia saugoti tik iki galutinio apmokėjimo pagal išrašytą standartinę s/f.

Standartinės s/f yra išrašomus tuomet, kai paslaugų vykdytojas pilnai atsiskaito su užsakovu ir visada išrašomus pilnai sumai. 

Pvz.: Klientas iš jūsų užsisakė paslaugų, kurių vertė – 300 eur. Susitarėte, kad 100 eur. bus apmokėta avansu ir išrašėte išankstinę s/f šiai sumai. Kai baigėte vykdyti darbus ir užsakovas patvirtino užsakymo įvykdymą, išrašote standartinę s/f, kurioje nurodama suma – 300 eur. Sąskaitos apačioje galite pridėti pastabą, kad 100 eur. buvo apmokėta avansu, mokėtina šios sąskaitos suma – 200 eur.

Jeigu avansu buvo pervesta 100 % sumos, išankstinė s/f atlikus visus darbus turi būtų perrašyta į standartinę tam, kad šią sumą tiek jūs, tiek jūsų klientas galėtų įsitraukti į savo apskaitos žurnalus.

PVM s/f nuo standartinės skiriasi tik tuo, kad papildomai priskaičiuojamas 21% pvm. Šias sąskaitas vietoje standartinių s/f išrašo asmenys, kurie registravosi kaip PVM mokėtojai.

Kreditinė s/f išrašoma tuomet, kuomet reikia išminisuoti sumą, jau įtrauktą į apskaitą.

Pvz.: pagaminote kuprinę, pardavėte ją klientui, gavote pinigus, tačiau praėjus porai dienų po pardavimo klientas apsigalvojo ir nusprendė kuprinę grąžinti. Jūs klientui grąžinate pinigus, tačiau jau išrašytos sąskaitos netrinate – vietoje to, išrašote kreditinę sąkaitą tam pačiam klientui ir joje nurodote grąžinamą sumą su minuso ženklu.

Sąskaitos pvz.:

Svarbu tai, kad sąskaita – laisvos formos dokumentas, taigi ne visos sąskaitos atrodo būtent taip, kaip aukščiau pateiktas pavyzdys. Svarbu, kad būtų nurodyta visa reikalinga informacija, pati sąskaita – aiški ir tvarkinga. Sąskaitas galite papuošti savo logotipu, gražiau susimaketuoti arba tiesiog raštinės prekių parduotuvėje įsigyti sąskaitų bloknotą (sulipinti lapukai su jau paruoštais pildymui laukeliais ir kalkiniu popieriumi. Originalas keliauja paslaugos / produkto prikėjui, atspausta dalis lieka jums)

Pajamų – išlaidų žurnalas

Visos pajamos bei išlaidos yra registruojamos pajamų – išlaidų žurnale (žurnalas, kartu su išlaidas pagrindžiančiomis sąskaitomis, taip pat yra 10 m. saugomi dokumentai). Pajamų – išlaidų žurnalas, kaip ir sąskaita faktūra, – laisvos formos dokumentai, taigi nėra itin griežtų glamentų kokia tiksliai forma jis turi būti vedamas – svarbiau, kad būtų pateikta visa reikalinga informacija. Žurnalą galite vesti naudodami elektroninės buhalterijos priemones, pasidaryti šabloną exel arba word dokumentuose, nusipirkti iš raštinės reikmenų parduotuvės…

Verčiantis individualia veikla pagal verslo liudijimą, išlaidos nėra fiksuojamos, tačiau gautas pajamas taip pat reikia surašyti į panašiai atrodantį žurnalą.

Pajamų – išlaidų žurnalo pvz.:

Eil. nr. DataDokumento pavadinimas ir numerisOperacijos turinysPajamų sumaIšlaidos
     Prekių, medžiagų, žaliavų įsigijimasIlgalaikio turto eksplotavimo ir kitos išlaidosMokesčiai, rinkliavos
12017 09 20MK 001Mokymai Vilniuje115   
22017 09 23MK 002Konsultacija30   
32017 09 23RF 02586Patalpų nuoma  30 
   Viso:1450300

Visi, besiverčiantys IVP, gali rinktis ar skaičiuoti faktiškai patirtas išlaidas, ar nurašyti 30% gautų pajamų. Jeigu renkatės nurašyti 30%, nereikia kaupti išlaidas pagridžiančios dokumentacijos ir patirtų išlaidų rašyti į žurnalą.

Turite klausimų? Rašykite į komentarus!

Comments

  1. Sveiki, jeigu verčiuosi individualia veikla ir klientas bankiniu pavedimu sumoka už mano paslaugas pagal nurodytus rekvizitus mano internetiniam puslapyje. Ar man jam reikia visada atsiųsti dar ir sąskaitą faktūrą ar užtenka tik man turėti jo pavedimo kopiją, kad galėčiau pridėti prie veiklos apskaitos žurnalo? Ačiū.

  2. Sveiki,
    norėjau pasiteirauti ar prie sąskaitos-faktūros turi būti būtinai prisegtas pirkimo kvitas/čekis jei perkama grynais?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian