Verslios pelėdos

Straipsniai

Portfolio. Kam jis reikalingas?

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Kas yra portfolio?

Portfolio – kuriančio žmogaus CV. Lygiai kaip pardavimo vadovo, personalo atrankos specialisto ar elektriko CV atspindi jų profesinį augimą, įgytą patirtį bei sukauptas žinias, taip kuriančio – rašančio, piešiančio, fotografuojančio ir t.t. – žmogaus portfolio parodo, ką jis gali padaryti.

Kitaip tariant – į portfolio surenkami geriausi, labiausiai žmogaus gebėjimus atspindintys darbai Šie darbai reprezentuoja kandidato gauti užsakymą gebėjimus atranką vykdančiam asmeniui ir dažniausiai yra pagrindinis kriterijus, padedantis apsispręsti kuriam iš kandidatų patikėti projektą.

Kodėl reikalingas portfolio?

Duosiu saldainį tam, kuris pasakys nors vieną priežastį, kodėl kuriančiam ir savo kūrybines paslaugas pardavinėjančiam žmogui gali būti nereikalingas portfolio. 

Portfolio neturėjimas – tai nepagarba užsakovui, jo laiko netaupymas ir negebėjimas efektyviai valdyti svarbiausių savo resursų – darbų pavyzdžių, kurie gali padėti gauti naujų, geresnių ir įdomesnių, užsakymų.

Jeigu tu aplikuoji neturėdamas jau paruošto portfolio, tu:

a) Dar neturi ką parodyti ir nelabai įsivaizduoju, kodėl kažkas turėtų samdyti žmogų, kuris neturi ką parodyti. Jeigu esi visiškai pradedantysis – padaryk užsakymą savo mamai, broliui, brolio geriausiam draugui ar kaimynui Petrui. Jeigu jiems nereikia – susigalvok klientą ir padaryk darbą jam, pagal įsivaizduojamas gaires. Svarbu, kad turėtum ką parodyti – nors kažką, kad ir nedaug. O kai jau turi kažką, kad ir nedaug, parodyti – gali tai kelti į portfolio. Galbūt atitinkamai mažą, paprastą ir netgi primityvų, bet visgi – portfolio.

b) Potencialiam užsakovui nusiųsi krūvą pabirų failų. Taaaip… Išties. Nėra ką geriau veikti, negu peržiūrėti atskirus failus vieną po kito. O tada ieškoti, kas konkrečiai vieną ar kitą failą siuntė, nes gi kam ant to failo savo vardą, nekalbant apie kontaktus, užrašyti*?

c) Užsakovas turės pasitikėti tavo garbės žodžiu, kad tikrai sugebėsi profesionaliai, kokybiškai ir pagal keliamus reikalavimus atlikti užduotį. Dabar truputį pagalvok – Justė atsiuntė išsamų portfolio, atspindintį jos gebėjimą kurti darbus keliais skirtingais stiliais, o tu davei garbės žodį. Tu pats katram labiau linkęs būtum patikėti projektą?

Ką dėti į portfolio?

Savo darbus. Nuotraukas, tekstus, dizaino pavyzdžius ir panašiai…

Tačiau nepamiršk, kad portfolio – tai ne šiaip tavo CV. Kai siunti portfolio, mažai kam įdomu kiek metų užsiimi šia veikla, kokias studijas baigei ar koks buvo tavo pirmas darbas. Yra klientų, kuriems tai svarbu, tačiau tokių mažuma. Dauguma vertina tavo darbus.

Taigi, nesivargink su smelkmenišku savo gyvenimo aprašymu, neaprašinėk kiekvieno vasaros ar trumpalaikio darbo, kur pardavinėjai ledus ar vartei burgerius, o dėk savo darbus ir leisk kalbėti jiems.

Tačiau ar į savo svajonių darbą siųstum CV, prieš tai nepataisęs gramatinių klaidų? Ar siųstum slengu ir žargonu surašytą CV?

Spėju, kad ne.

Taigi, ir tavo portfolio turi būti tvarkingi, reprezentaciniai darbai, atspindintys tavo gebėjimus, o juos lydintys tekstai, tavo kontaktinė informacija ir kitos detalės suašytos tvarkingai, aiškiai ir be klaidų.

Esminė detalė – darbai turi atspindėti tavo gebėjimus.

Įsivaizduokime situaciją, kuomet esi pradedantis fotografas ir dabar kaip atrinkinėji nuotraukas savo portfolio. Kadrai kaip ir gražūs, tačiau jauti, kad kažko trūksta, taigi tarp savo darbų įmaišai ir kelias Justės nuotraukas. Justė – tavo draugė nuo trečios klasės ir patyrusi fotografė, tačiau ji nori, kad tau pasisektų ir per daug neburba dėl poros pavogtų kadrų, o tu esi tikras, kad kitą kartą fotografuodamas galėsi atkartoti tą rezultatą, kurį gavo Justė.

Nusiunti savo portfolio potencialiam klientui, jam visai tinka tavo nuotraukos – ypač tos, kurias darė Justė, tik kad jis nežino, jog jas darė Justė. Jis tave pasamdo, tu pradedi fotografuoti. Tačiau kaip tyčia – diena apniukus, aplinka irgi ne kažką ir iš tos situacijos net Justei kažką tikrai gero išspausti būtų šioks toks iššūkis. Tu su šiuo iššūkiu nesusitvarkai ir klientas lieka nepatenkintas.

Kaip toliau vystosi situacija – manau, ir pats gali įsivaizduoti.

Ar tau to reikia? Tikrai ne! Taigi – dėk tik savo ir tik realiai tavo gebėjimus atspindinčius darbus.

O su laiku ir patirtimi – portfolio ne tik pildyk, bet nepamiršk ir senesnių, mažiau vykusių pavyzdžių ištrinti, kad akių nebadytų užklydusiam prašalaičiui, svarstančiam apie tavo paslaugų pirkimą.

Koks turi būti portfolio?

Portfolio variantų yra labai įvairių – pdf arba word dokumentas, blogas, FB nuotraukų albumas, portfolio paslaugas teikiantys tinklapiai (pvz. aš naudoju mokamą journoportfolio versiją), youtube kanalas ir kt.

Svarbu, kad:

O tu ar jau turi savo portfolio? Pasidalink komentaruose!

_________________

* Pastaba paimta iš realių situacijų kuomet man pačiai teko ieškoti freelancerių atlikti įvairius darbus. Situacija, kuomet atsiunčia kelis word / pdf / jpg/ etc failus, tačiau nė viename iš tų failų nėra pridėto email, o kartais – net vardo su pavarde, kartojosi daug dažniau, negu galėjau pagalvoti. Tiesa pasakius, kol nesusidūriau, tol nemaniau, kad tokia klaida apskritai įmanoma netgi labiausiai pradedančiųjų tarpe… O pasirodo ir normalius pinigus lupantys profiesionalai tokius siuntinėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian