Pradžiai, kertiniai dalykai, kuriuos sužinojau iš „Sodros“:
- Dirbantys su IVP gauna beveik viską – ligos išmokas, motinystės/tėvystės/vaiko priežiūros išmokas, pensiją;
- VL gauna tik pensiją, bet ir moka tik pensijai;
- Viskas, ką gausime, priklauso nuo to, kiek įmokėsime
Mokesčiai dirbant pagal IVP – lengvoji savarankiško darbo dalis. Rimtai. Tereikia žinoti tris formules – vieną VMI, vieną „Sodrai“, nepamiršti susimokėti PSD … ir viskas.
Iki to momento, kuomet atsiras papildomų niuansų pradėjus skaičiuoti išlaidas, įsigysite ilgalaikio turto… ar pradėsite planuoti šeimos pagausėjimą ir aiškintis, kaip gauti priklausančias išmokas auginant vaikelį.
Apie tai ir šiandienos skaitymas – viskas, ką reikia žinoti apie „Sodros“ išmokas laukiantiems šeimos pagausėjimo.
Už tolimesnį tekstą esu be galo dėkinga „Sodros“ komunikacijos vadovui Sauliui Jarmaliui. Jeigu visi specialistai skirtų tiek laiko ir dėmesio atsakinėdami į mokesčių džiunglėse pasiklydusių klausimus – verslo kūrimas ir darbas taip iškart taptų daug lengvesni ir malonesni mums visiems. Beje, jis maloniai pasiūlė pakviesti mus į susitikimą ar seminarą, jeigu norėtume. Bet pirma pasiskaitykime.
Taigi, nuo čia kalba Saulius!
Savarankiškai dirbantys gyventojai naudojasi tokiomis pačiomis socialinėmis garantijomis, kaip ir samdomi darbuotojai, tai yra visi, išskyrus dirbančiuosius su verslo liudijimu, – tiek individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, tiek ir užsiimantys individualia veikla pagal pažymą yra draudžiami ligos bei motinystės socialiniu draudimu ir gali gauti išmokas susirgę ar susilaukę vaikų, taip pat pensijų socialiniu draudimu – senatvėje galės gauti pensiją.
Dirbantieji su verslo liudijimais moka mažesnes socialinio draudimo įmokas ir gaus tik pensiją. Nei susirgę, nei susilaukę vaikų jie išmokų negaus.
Pašalpos dydis priklauso nuo sumokėtų VSD įmokų
„Motinystės išmoka už nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį ir tėvystės išmoka už trisdešimt kalendorinių dienų nepertraukiamos trukmės tėvystės atostogų laikotarpį yra 100 proc. atlyginimo ar draudžiamųjų pajamų kompensacija.
Vaiko priežiūros išmoka yra 100 proc. atlyginimo ar draudžiamųjų pajamų kompensacija, jeigu pasirenkama išmoką gauti tik iki vaikui sukaks vieneri metai.
Iš esmės tai reiškia, kad visus metus žmogus gaus tokio pat dydžio pajamas, nuo kokių mokėjo motinystės socialinio draudimo įmokas metus iki tol.
Pasirinkus išmoką gauti dvejus metus, išmokos dydis pirmaisiais ir antraisiais vaiko auginimo metais sudaro atitinkamai 70 proc. ir 40 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio ar buvusių draudžiamųjų pajamų“, – sako „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Bekintytė.
Norint gauti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmoką reikia atitikti tam tikras sąlygas.
Per pastaruosius dvejus metus reikia turėti sukaupus ne mažiau nei 12 mėnesių socialinio draudimo stažą. Savarankiškai dirbant stažas skaičiuojamas pagal tai, kiek sumokėta socialinio draudimo įmokų – nesvarbu įmokas mokėsite dvejus metus kas mėnesį, ar pusę metų nuo didesnių sumų ar sugebėsite tiek uždirbti per mėnesį laiko ir viską deklaruosite bei sumokėsite įmokas vienu kartu – skirtumo nėra.
12 mėnesių stažas sukaupiamas sumokėjus socialinio draudimo įmokas nuo ne mažesnės sumos nei 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA). 2018 m. tai būtų 4800 eurų – suma, nuo kurios reikėtų sumokėti socialinio draudimo įmokas. Kadangi MMA nuo metu pradžios pasikeitė, pernai įmokų riba buvo mažesnė.
PAVYZDYS:
Kadangi savarankiškai dirbančiųjų socialinio draudimo įmokos, kaip ir kiti SODROS mokesčiai, skaičiuojami nuo pusės apmokestinamųjų pajamų savarankiškai dirbantis žmogus per pastaruosius dvejus metus turėtų būti gavęs apie 12 500 eurų.
Nuo šios sumos atmetame 30 proc. leistiniems atskaitymams, ir likusius 9600 eurų padaliję pusiau gauname 4800 eurų draudžiamąsias pajamas, nuo kurių mokamos socialinio draudimo, tarp jų ir motinystės socialinio draudimo įmokos.
Jeigu stažo nepakanka – deja, „Sodra“ išmokos neskirs. Na o jeigu stažo pakanka, puiku, be rūpesčių skiriamos motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos. Tik kokio jos dydžio ir kaip apskaičiuojamos?
Išmoka apskaičiuojama pagal draudžiamąsias pajamas gautas per 12 paeiliui einančių kalendorinių mėnesių, buvusių iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti išmoką atsiradimo mėnesį.
PAVYZDYS:
Jeigu žmogus per pastaruosius 12 mėnesių uždirbo 15 000 eurų ir mokėjo socialinio draudimo įmokas nuo 5250 eurų, tai jo vaiko priežiūros išmoka bus 5250/12 = 437,5 euro per mėnesį. Nuo šios išmokos dar atskaičiuojamas GPM mokestis (atėmus NPD) ir 6 proc. PSD įmoka. Tuomet į rankas gaunama 400 eurų, jeigu išmoka mokama vienerius metus.
Pasirinkus išmoką gauti dvejus metus pirmais metais ji siektų 306 eurus (ant popieriaus) arba 288 eurus į rankas. O antrais metais – priskaičiuota išmoka – 131 euras. Tačiau kadangi šis dydis yra mažesnis nei nustatytas minimalus, tai antrais metais būtų mokama minimali išmoka – 228 eurai arba 214 eurų į rankas per mėnesį.
Jeigu žmogus dirba samdomą darbą ir dar užsiima individualia veikla pagal pažymą, skaičiuojant stažą ir išmokas įvertinamos visos jo draudžiamosios pajamos.
DAR VIENAS PAVYZDYS:
Jeigu visus metus žmogus dirba įmonėje ir „į rankas“ gauna 650 eurų ir dar 10 000 eurų prisiduria iš savarankiškos veiklos, tuomet jo vaiko priežiūros išmoka būtų 820 eurų (kompensuojamasis darbo užmokestis „ant popieriaus“) pridėti 292 eurus (10 000 – 30 proc. / 2 = 3500 Eur draudžiamosios pajamos iš savarankiškos veiklos / 12 mėn) ir gauname 1112 Eur (neatskaičius mokesčių).
Pritaikius NPD, atmetus 15 proc. GPM ir 6 proc. PSD gauname mėnesio išmoką į rankas – 882 eurus. Tokia išmoka būtų, jeigu ji mokama vienerius metus.
(Atkreipiame dėmesį, kad išmokoms yra taikomos grindys ir lobus – plačiau antroje teksto dalyje)
„Taip pat, planuojant šeimą ir dirbant savarankiškai patariama socialinio draudimo įmokas mokėti ne pasibaigus kalendoriniams metams, o kiekvieną mėnesį. Svarbu žinoti, kad išmoka bus skiriama tik sumokėjus socialinio draudimo įmokas dar iki išeinant nėštumo ir gimdymo atostogų.
Kita vertus, tikslinant pajamas už kalendorinius metus ir primokėjus daugiau socialinio draudimo įmokų „Sodra“ vis tiek patikslins ir motinystės, tėvystės, vaiko priežiūras išmokų dydžius, ir jeigu bus susidariusi nepriemoka, ją išmokės“, – teigia A. Bekintytė.
Norint gauti išmokas – tereikia pateikti prašymus „Sodrai“
Laukiantis su prižiūrinčiu gydytoju reikėtų aptarti nuo kada galima išeiti nėštumo ir gimdymo atostogų ir tiksliai nustatyti datą. Nuo sutartos datos gydytojas išduos elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą. Jis gali būti išduodamas ne anksčiau kaip suėjus 30 nėštumo savaičių.
Tada, norint gauti motinystės išmoką už nėštumo ir gimdymo atostogų laiką, reikia pateikti prašymą „Sodrai“ internetu, paštu arba atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių. Tuo pačiu reikėtų pateikti prašymą ir dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo.
Norint gauti tėvystės išmoką, „Sodrai“ reikia pateikti atitinkamą prašymą. Galiausiai norint gauti vaiko priežiūros išmoką reikia pateikti prašymą „Sodrai“ ir tai galima padaryti irgi internetu.
„Teisę gauti vaiko priežiūros išmoką turi vienas iš tėvų, įtėvių ar globėjų. Todėl dar iki vaiko gimimo reiktų apsispręsti, kuris iš tėvų eis vaiko priežiūros atostogų, kokios trukmės jos bus ir kiek laiko pageidaus gauti išmoką. Beje, tėvai, turintys teisę gauti vaiko priežiūros išmoką, turi galimybę šią išmoką gauti pakaitomis“, – pasakoja „Sodros“ specialistė.
P.S. Saulius dar labai raginta „Sodros“ paskyroje, kurią turime kiekvienas, užpildyti neterminuotą prašymą ligos išmokai gauti. Tuomet susirgus ir gavus nedarbingumo pažymėjimą iš gydytojo, „Sodra“ išmoka paskirs ir išmokės automatiškai į nurodytą sąskaitą.
Ačiū! Kaip tik tai ko ieškojau. Nes manau pradėsui dirbti pagal IVP, o tuo pačiu planuojame ir vaikutį, tiklsiau kelis vaikučius paeiliui, na taip tikiuosi 🙂
Tad labai lauksiu antros dalies!
O šiaip atrodo viską supratau šiam kartui.
Sveiki,
labai džiaugiuosi, kad tekstas buvo naudingas ir suprantamas – net neįsivaizduojat, kiek laiko vargšui konsultantui, kuriam viskas logiška ir savaime suprantama atrodo, zyziau apie tuos pačius klausimus vardan aiškumo 🙂
Antra dalis veikiausiai bus kitą savaitę 😉