Verslios pelėdos

Info bankas

<i>Klausimai SODRAI:</i> individuali veikla ir motinystė (II dalis)

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Savarankiška veikla ir vaiko priežiūros atostogos? Toliau aiškinamės, kaip tai veikia!

Taigi, be didelių įžangų perleidžiu eterį „Sodros” komunikacijos vadovui Sauliui Jarmaliui!

Išmokų mokėjimo tvarka

Mama ar tėtis, ar pasitarę kartu turėtų apsispręsti, kiek laiko – metus ar dvejus – nori gauti vaiko priežiūros išmoką. Pasirinkus vienus metus, mokama 100 proc. draudžiamųjų pajamų kompensacija, pasirinkus dvejus metus, atitinkamai 70 proc. ir 40 proc.

Jeigu pirmais galima sau leisti gauti šiek tiek mažesnes išmokas, tai apskritai labiau apsimoka rinktis gauti išmokas dvejus metus – taip daro daugelis tėvų. Na o eiti vaiko priežiūros atostogų gali bet kuris iš tėvų ir netgi galima vienus metus eiti vienam, o kitus – kitam. Vaiko priežiūros išmokos dydis priklausys nuo to, koks buvo atostogaujančiojo atlyginimas.

Sprendimus dėl motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokų skyrimo „Sodra“ priima ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymų su visais reikiamais dokumentais ir duomenimis gavimo.

Motinystės išmoka išmokama per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą.

Tėvystės išmoka į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą pervedama per 5 darbo dienas nuo tėvystės atostogų pabaigos.

Vaiko priežiūros išmoka pervedama į prašyme nurodytą asmeninę sąskaitą ne anksčiau nei mėnesio 20 dieną.

Apie išmokas gimus vaikui reikėtų žinoti, kad jų išviso yra trys:

Kiekvienos išmokos dydis priklauso nuo to vieno iš tėvų buvusio atlyginimo, kuris gauna išmoką.

Išmokų lubos ir grindys

Minimali išmoka esant vaiko priežiūros atostogose – 228 eur (214 eur į rankas) ir ji taikoma tiek pirmais, tiek antrais atostogų metais.  Taigi, jeigu mama ar tėtis uždirbo labai mažai, vis tiek mėnesinė išmoka negali būti mažesnė nei ši suma. Kadangi taikoma minimali išmoka, taikomos ir išmokų lubos.

Kompensuojamųjų pajamų lubos yra dviejų vidutinių šalies uždarbių (VDU), galiojusių už praeitą ketvirtį iki teisės į išmoką atsiradimo dienos dydis. Kadangi VDU nuolat keičiasi, tai lubos šiek tiek kinta, bet šiuo metu jų dydis siekia 1752,8 eur. Nuo jų atskaitom GPM ir PSD ir gaunam apie 1380 eur į rankas.

Išmokų lubos netaikomos motinystės išmokoms (už nėštumo ir gimdymo laikotarpį).

Taigi, jeigu pasirinkote vaiko priežiūros išmoką gauti vienerius metus, tai per mėnesį gausite ne daugiau nei 1380 eurų, bet ir ne mažiau nei 214 eurų į rankas. Jeigu dvejus metus, tai nuo šio maksimalaus dydžio skaičiuojami 70 ir 40 proc. atitinkamai pirmaisiais ir antraisiais metais, bet vis tiek ne mažiau nei 214 eurų.

Auginate mažylį, tačiau norite toliau verstis individualia veikla? Štai ką reikia žinoti

„Mažylius auginantys tėčiai ir mamos, be abejo, gali toliau verstis savarankiška veikla ir gauti iš jos pajamas. Tai nedraudžiama ir už tai nebaudžiama.

Tik reikėtų žinoti, kad motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoka yra pajamų, netektų dėl gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros, kompensacija. Kompensuojama tiek, kiek pajamų žmogus netenka.

Tad, pavyzdžiui, jeigu žmogus, prižiūrėdamas vaiką pirmaisiais metais, gali dirbti ir gauna pajamas, tai jo pajamų praradimas yra mažesnis ir „Sodra“ moka vaiko priežiūros išmokos ir jo atitinkamą mėnesį turėtų pajamų skirtumą – gaunama mažesnė išmoka. Jeigu pajamos tokios pat ar didesnės, tai nėra ką kompensuoti ir išmoka nemokama“, – paaiškina „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė A. Bekintytė.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad šis principas galioja tik pirmus vaiko auginimo metus. Išmokos dirbant samdomą darbą ar savarankiškai dirbant su individualios veiklos pažyma, būnant mažosios bendrijos nariu ar individualios įmonės savininku mažinamos tiek, kiek gaunama draudžiamųjų pajamų (nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos), tik pirmaisiais vaiko auginimo metais.

Antraisiais metais bet kuriuo atveju mokama visa 40 proc. kompensacija nepriklausomai nuo to, žmogus dirba ar ne. Taip tėvai skatinami sugrįžti į darbo rinką.

Taip pat svarbu žinoti, kad jeigu pajamos motinystės atostogų metu gaunamos dirbant su verslo liudijimu ar iš pasyvios veiklos, tokios kaip nekilnojamojo turto nuoma, tai išmoka nėra mažinama net ir pirmaisiais metais.

PSD valstybės lėšomis draudžiami tik tie, kurie patys negauna pajamų

Į klausimus apie PSD įmokas geriau galėtų atsakyti Valstybinė ligonių kasa (VLK). Bet kalbant bendrai, už visus šalies gyventojus turi būti mokamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos. Jeigu žmogus gauna atlyginimą už samdomą darbą, įmokos mokamos nuo priskaičiuoto atlyginimo.

Jeigu žmogus dirba savarankiškai, bendru atveju įmokos turi būti mokamos kas mėnesį nuo draudžiamųjų pajamų, tačiau ne mažesnės nei 9 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA) (36 eur per mėnesį 2018 m.)

Ir yra kelios grupės žmonių, už kuriuos socialinio draudimo įmokas sumoka valstybė. TLK sąraše pateikti asmenys, už kuriuos PSD moka valstybė, kad jie būtų apdrausti.

Vėlgi, neretai klaidingai manoma, jeigu žmogus yra draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, jam įmokų mokėti nereikia.

Jeigu žmogus gauna draudžiamųjų pajamų, nuo jų jis vis tiek turi mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas nuo šių pajamų.

Taigi, vienas iš tėvų, šeimoje auginantis vaiką iki 8 metų arba du nepilnamečius vaikus, yra draudžiamas PSD valstybės lėšomis (dėl veiksmų, kuriuos būtina atlikti, norint įgyti teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis, reikėtų kreiptis į Valstybinę ligonių kasą).

Jeigu jis gauna draudžiamųjų pajamų iš individualios veiklos (įskaitant verslo liudijimus), iš darbo santykių, iš „Sodros“ (motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos taip pat yra draudžiamosios pajamos, nuo kurių, pavyzdžiui, skaičiuojamas netgi stažas senatvės pensijai), tuomet nuo tų pajamų reikia mokėti PSD.


Dėkoju Sauliui už puikiai paruoštą informaciją bei kantrybę aiškinant dalykus! Beje – pirma teksto dalis taip pat buvo papildyta, tad rekomenduoju dar kartą paskaityti!

O dabar klausimas jums – kokia tema kokios institucijos atstovą turėčiau pakalbinti dabar? Kokios informacijos jums trūksta labiausiai, kad nuosava veikla būtų paprasta bei aišku verstis?

_____

* Informacija rengta 2018 m. kovo mėnesį.

Tags:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian