Verslios pelėdos

Info bankas

Naujai iškepto freelancerio DUK

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Man patinka dirbti su žmonėmis. Labai labai.

Bendrauti su žmonėmis smagiau ir įdomiau, negu sėdėti per dienas įsilindus į tektus – būtent todėl jau kurį laiką mažinu rašymo darbų užsakymų kiekį ir vis dažniau vedu mokymus ar teikiu asmenines konsultacijas įvairiomis temomis – bendravimo su klientais, darbo su IV pažyma pirmuosius žingsnius, savęs ir savo paslaugų reklamą…

Dirbdama su žmonėmis išgirstu ir pačių įvairiausių klausimų, į kuriuos kartu ieškome atsakymų. Visgi, kai kurie klausimai kartojasi dažniau nei likę – štai keli iš jų:

Kaip skaičiuojami ir kada mokami VMI ir Sodros mokesčiai?

Sąvokos:

Pajamos – visi pinigai, kuriuos gavai per kalendorinius metus.

Pelnas (arba apmokęstinamosios pajamos) – tavo gautos pajamos atėmus 30% leidžiamų atskaitymų arba realiai patirtas išlaidas. Jeigu skaičiuoji realias išlaidas, privalai jas pagrįstiišaidų patyrimo faktą įrodančiais dokumentais (kvitais bei sąskaitomis faktūromis).

VMI mokesčiai mokami kartą metuose, pateikus pajamų deklaraciją. Priklausomai nuo veiklos rūšies, VMI sumokėsite 5% ar 15% GPM (gyventojų pajamų mokestis) nuo per metus uždirbto pelno. Nuo 2018 m. keičiasi GMP mokėjimo tvarka – visą informaciją rasi čia

Sodrai reikia mokėti PSD (privalomasis sveikatos draudimas) ir VSD (valstybinis socialinis draudimas). Sodros mokesčiai mokami nuo pusės apmokęstinamųjų pajamų.

PSD dydis – 9% nuo minimalios algos. Šiuo metu kas mėnesį privalu susimokėti 34,2 eur.

Pateikus deklaracijas už praėjusius kalendorinius metus PSD dar kartą sumokamas taip padengiant skirtumą tarp gautų pajamų ir realiai mokėtino PSD dydžio. Metų pradžioje mokamas PSD – 9 % nuo pusės gauto pelno.

SVARBU: PSD kas mėnesį mokėti nereikia, jeigu tai už tave daro kažkas kitas – tarkime, greta savarankiško darbo dirbi pagal sutartį, studijuoji, esi motinystės / tėvystės atostogose… Tačiau net ir tokiu atveju prievolė mokėti 9 % tarifą nuo pusės gauto pelno vis tiek išlieka.

VSD mokamas kartą metuose, pateikus pajamų deklaraciją. Įmokos dydis – 29,7% ar 31,7% nuo pusės apmokestinamųjų pajamų. Įmokos dydis priklauso nuo to, ar kaupiate pensiją II pakopos fonduose (kaupiantys moka 31,7%).

Pajamas deklaruoti galima nuo sausio 1 dienos. Mokesčius sumokėti privalu iki gegužės 1 dienos.

P.S. Jeigu renkiesi tar verslo liudijimo ir IVP bei nori palyginimo – jį rasi ČIA.

Noriu daryti, bet nežinau ko noriu. Nuo ko pradėti?

Na, visų pirma įkvėpk oro, pavedžiok šunį ar atlik kelis jogos pratimus. Duok kelias minutes sau pailsėti, o savo galvai – prasivalyti nuo nerimo, dvejonių ir šiaip įvairių minčių maišaties.

Tada išsivirk arbatos, patogiai įsitaisyk ir pagalvok – jeigu galėtum veikti bet pasaulyje, absoliučiai bet ką, kokia ta veikla būtų? Na, jeigu tavo atsakymas – tapčiau JAV prezidentu, hmmm… Gal dar truputį ilgiau pagalvok. Nesakau, kad negali to pasiekti, bet gal pradžiai pradedam nuo truputį mažesnių tikslų?

Taigi, sėdi toliau ir galvoji… Ir sugalvoji, kad dirbtum su gyvūnais. Šaunu. Jau pradžia. Jau žinai, kad darbas su gyvūnais tau teikia malonumą. Dabar beliko įvertinti savo gabumus, kompetencijas ir sukonkretinti veiklą bei ją kažkokiu būdu monetizuoti.

Taigi, vertindamas savo gabumus prisimeni, kad tau puikiai sekasi ir tikrai patinka piešti. Va, tau ir idėja – eik savanoriauti į „Penkta Koja“ (kuriems, beje, šiuo metu itin reikia finansinės pagalbos), iliustruok savo darbą su šunimis šmaikščiomis iliustracijomis, vaizduojančiomis jų gyvenimą, jas pardavinėk ir turtėk!

Kam man  reikalingas Facebookas?

Na, jei esi paprastas vartotojas, gali apsieiti ir be jo – aišku, galbūt nepamatysi paskutinio tūso nuotraukų, bet juk gali išgyventi ir be jų, tiesa?

Tačiau verslui, bet kokiam verslui, tai pagrindinis įrankis komunikuojant su klientais.  Čia galite reklamuoti savo paslaugas ir produktus, sekti ką daro jūsų konkurentai, ieškoti partnerių, dalintis veiklos pasiekimais, bet svarbiausia – tiesiogiai bendrauti su klientais. Atsakyti į jų užklausas, išgirsti jų nuomonę, reaguoti į išsakytas pastabas…

Vesdama mokymus nustebau, kiek daug žmonių nesupranta, kad beveik visi yra facebooke. Ten esi ir tu, tavo sesuo, mama ir tėtis, tėčio močiutė ir tėčio močiutės vyro brolio dukros sūnaus pusbrolis. Ir kol jie žiūri klasiokų, draugų, vaikų ar anūkų nuotraukas – jie mato turinį, kuriuo kažkas pasidalino ar palaikino. Jie gauna kvietimus į renginius. Jiems rodoma reklama – labai daug reklamos. Ir ją pamatodaugiau nei pusė Lietuvos – taigi, ar tikrai nori spauti ant tokio galingo įrankio klintų pritraukimui?

Tarp kitko – FB ir klientų atsiliepimai daug patikimesni nei interneto svetainėje (kur juos gana dažnai parašo įmonės samdyti copywriteriai – žinau, nes pačiai tai teko daryti kai kuriems klientams veiklos pradžioje), kadangi čia jų pats sau neprisirašysi. Na, gali, jeigu netingi kuris feikinių anketų, bet tada gal tą laiką ir energiją paskirti savo paslaugų ir produktų tobulinimui bei stebėti, kaip tie atsiliepimai pradeda ateiti organiškai? Nes su laiku jie ateina. Žmonės mėgsta dalintis ir džiaugtis gerais dalykais lygiai taip pat kaip dergti nepatikusius. Svarbu tik mokėti tinkamai reaguoti ir visada, VISADA atsakyti.

Kur rasti klientų?

Facebookas, tas pats facebookas kurį tiesiog privalai išnaudoti komunikacijai su esamais klientais, idealiai tinka ir naujų klientų paieškai.

Tai vieta, kur viskas ir visi turi savo grupę – net neabejoju, kad jeigu truputį paieškotum, rastum kampą kur renkasi nosių krapštytojai arba spoksotojai į sieną. Išnaudok tai!

Garsiai pristatyk savo paslaugą, papasakok, ką moki ir kodėl nori dirbti. Sek įvairius darbo skelbimus ir pats rašyk potencialiems klientams – tik prieš rašydamas minutę kitą pagalvok, ką rašai, kad išvengtum itin grubių komunikacijos klaidų.

Taip pat dėmesio vertas portalas – versliukai.lt, kuriame gali pristatyti savo paslaugas, tačiau už tai reikės šiek tiek susimokėti už tai, kad tavo paslaugos būtų matomos potencialiems užsakovams.

Įkvėpimui:

Erikas Murinas: „Gali pasirodyti, kad raginu bėgti iš pamokų“

Turi savo klausimų? Rašyk čia, formoje žemiau!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian