Verslios pelėdos

Straipsniai

Mums reikia pakalbėti apie kainodarą…

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Visai neseniai dalyvavau viename verslo renginyje, kur vienas iš dalyvių labai stebėjosi TKP kaina.

„Man vieni verslo pietūs kainuoja brangiau, negu jūsų mokymai!“ sakė jis ir aš pilnai tuo tikiu – žmogui, valdančiam du sėkmingus verslus, pietūs su partneriais, kolegomis ar potencialiais klientais tikrai gali kainuoti daugiau, negu 36 Eur.

Po renginio gavau iš jo žinutę su klausimu, kiek kainuotų mano paslaugos ir iškart pridėta – dabar dirbanti mergina n tekstų parašo už x kainą. Aš labai mandagiai paaiškinu, kad 1 mano tekstas kainuoja beveik tiek pat, kiek jis moka už n tekstų bei trumpai paaiškinu, kodėl kaina yra būtent tokia. Atsakymo nebegaunu.

Ir čia kyla klausimas – kodėl verslui už savo įvaizdžio formavimą gaila sumos, mažesnės už tą, kurią yra pasiryžęs mokėti už vienus verslo pietus? Nes mano tekstų kaina prasideda nuo 30 Eur už vieną įrašą.

Nuo ko priklauso kaina?

Kaip klientui neapsirikti renkantis?

Portfolio.

Visada VISADA prašyk portfolio – nesvarbu, ar tai tekstai, ar grafikos darbai, ar kitos paslaugos. Portfolio yra svaresnis net už klientų atsiliepimus. Labai svarbu suprasti, kad nėra nei gero teksto, nei gero dizaino šablono ar objektyvių taisyklių, kurių laikantis bus gautas trokštamas rezultatas – visos egzistuojančios taisyklės yra labiau kaip gairės ir profesionalas anksčiau ar vėliau jas visas ims ir sulaužys tam, kad pasiektų išskirtinį rezultatą. O štai galutinio produkto vertinimas itin subjektyvus ir priklausojo nuo asmeninio vertintojo skonio bei preferencijų. Tad atsiliepimai padeda susidaryti nuomonę apie bendrą žmogaus kompetenciją (į tai įeina bendravimas, efektyvumas, terminų laikymasis ir t.t.), o portfolio padės apsispręsti, ar atitinka freelancerio stilius tai, kokio galutinio rezultato tikiesi.

Neskubėkite rinktis pigiausio varianto!

Tarkime, vidutinis atlyginimas 2018 IV ketvirtį buvo 751 Eur, o freelanceris ima vos 5 eur už tekstą. Tuomet jam reikia parašyti 150 tekstų per mėnesį arba 6,8 tekstus per dieną (skaičiuojant, kad mėnesis turi 22 darbo dienas ir savaitgaliais ilsimasi) arba 5 tekstus per dieną (jeigu savaitgaliais taip pat dirbama). Kadangi be rašymo yra ir administracinės užduotys – klientų paieška, bendravimas su jais, sąskaitų išrašymas ir t.t., net ir dirbant viršvalandžius, vargu ar grynai rašymui pavyks paskirti daugiau nei 6 valandas per dieną. Tad vienam tekstui lieka mažiau nei valanda nedirbant savaitgaliais arba 72 minutės dirbant ir savaitgaliais. Ir tai , čia skaičiavimai tokiu atveju, jeigu rašytojas nesidaro pertraukėlės nueiti į tualetą bei nevalgo pietų… Ir galiausiai – vis tiek negaus to vidutinio atlyginimo, nes reikės apie 30% pajamų sumokėti valstybei mokesčių pavidalu.

Klausimas – kokia bus kokybė dirbant konvejeriu? Net jeigu tai – papildomos pajamos studentui ar žmogus tik praktikuojasi, dirbant už tokią kainą nėra motyvacijos ar poreikio padaryti geriausiai, kaip nesugebi… Nes visada atkritus vienam klientui lengvai rasi kitą, kuris mielai ims tekstus už tokią kainą.

Ar verta rinktis brangiausią variantą?

Esu pastebėjus, kad brangiausi variantai – tarkime, 200 Eur už trumpą tinklaraščio įrašą ar smulkų grafikos darbą – gimsta dvejais atvejais:

a) Paslaugos teikėjas dirba tikrai greitai bei kokybiškai ir klientai patys rikiuojasi į eilę, kad gautų būtent jų paslaugas. Tačiau tokių yra mažuma.

b) Paslaugų teikėjas nori užsidirbti greitai ir nepersidirbdamas. Dažniausiai pats pervertina savo gabumus bei vertę, kurią sukuria verslui.

Tad jeigu negali tiksliai ir konkrečiai atsakyti į klausimą, kodėl nusprendei rinktis brangiausią variantą – ir nesirink jo, nes kaina negarantuoja kokybės. Geriau paskirk laiko ir patyrinėk rinką, įvertink, kiek kainuoja darbai autorių, kurių tekstai, logotipai, kurtos svetainės ar kitos paslaugos tau išties patiko. Pagal tai nusistatyk savo biudžetą ir pasirink tą, kurio kokybės ir kainos santykis artimiausias tavo lūkesčiams ir pinigų sumai, kurią esi pasiryžęs investuoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian