Verslios pelėdos

Info bankas

Individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimas?

Jurgita Raudonytė (Pelėda)

Kas geriau – išsiimti individualios veiklos pažymą (IVP) ar išsipirkti verslo liudijimą?

Jeigu reiktų labai trumpo atsakymo, tinkančio daugeliui situacijų – tai būtų IVP. Geriau, nes dirbant su su IVP:

 1. Mokami mokesčiai tik nuo realiai uždirbtų pinigų;
 2. Nėra apribojimų dirbant su juridiniais asmenimis;
 3. Yra galimybė nurašyti patirtas išlaidas ir taip susimažinti mokesčius;
 4. Daug platesnis galimų veiklų pasirinkimas;
 5. Nereikia rūpintis pažymos atnaujinimu.

Visgi, kuomet klausimas susijęs su mūsų uždirbamais pinigais ir verslu, niekas nenori trumpų atsakymų, paremtų vieno žmogaus asmenine patirtimi. Visi nori faktų ir skaičių. Taigi, grįžkime prie anksčiau išvardintų IVP privalumų ir atidžiau pasižiūrėkime, kada jie gali virsti trūkumais.

 1. Tiesa, kad verslo pradžioje gali būti sunku realiai įsivertinti savo numatomas pajamas, nes dar nėra susiformuvusios klientų bazės, įdarbio su reklama ir, žinoma, patirties efektyviai atliekant užsakymus bei sprendžiant kilusius nesklandumus. Tokiu atveju galimybė sumokėti mokesčius nuo realiai uždirbtų pajamų (arba nieko nemokėti jeigu nieko neuždirbai) gali būti išties protingas pasirinkimas. Kita vertus, verslo liudijimo mokesčiai stipriai priklauso nuo savivaldybės, kurioje verslo liudijimas išduotas bei savivaldybės, kurioje bus vykdoma veikla bei nuo pačios veiklos pobūdžio – mokesčiai svyruoja nuo 1 € iki 684 €*, taigi radus laiko ir truputį paskaičiavus, gali būti, kad jūsų konkrečiam verslui IPV visiškai neapsimokės.
 2. Tarkim esi vertėjas ir dirbi pagal IVP. Verti sau ir verti kam nori – įmonėms, privatiems užsakovams, visiems vienodai išrašai sąskaitą ir vienodai susirenki pinigus. Tačiau jeigu esi tas pats vertėjas, dirbantis pagal verslo liudijimą, tu negali:
  • Teikti paslaugų juridiniams asmenims, kurių veiklų sritis sutampa su tavo. Kitaip tariant, pamiršk apie užsakymus iš vertimų biurų…
  • Per kalendorius metus gauti daugiau daugiau nei 4 500 € iš juridinių asmenų. Tiesiog. Uždirbai iš įmonių 4 500 € ir viskas – eik dirbti su paprastais žmonėmis.
 3. Nelabai ką daugiau ir pridėsi – su IVP gali susirinkti sąskaitas ir patalpų  nuomą, gamybines išlaidas, įrangos pirkimo išlaidas ir t.t. atimti iš gautų pajamų ir mokėti pinigus tik nuo, kas liko (plačiau apie tai rašiau ŠIO teksto pirmoje dalyje). Su verslo liudijimu moki fiksuotus mokesčius, ir ar išlaidas skaičiuosi, ar žydinčias žibutes pavasarinėj pievoj – VMI ir SODRAI tai turės vienodą efektą.
 4. Dirbant su IVP, gali rinktis iš visų bendrojo Ekonominių veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) sąraše namatytų veiklų. Dirbant pagal verslo liudijimą – gali verstis tik ŠIAME sąraše esančiomis veiklomis.
 5. IVP galioja neribotą laiką – kitaip tariant tol, kol jūs patys nuspręsite nutraukti veiklą. Verslo liudijimas išduodamas mažiausiai 5 dienų laikotarpiui (verčiantis prekybine veikla – 1 dienos), ilgiausiai – iki kalendorinių metų galo.

Beje, nuo 2018 m. visi dirbantys pagal VL privalo mokėti ir VSD įmokas (anksčiau jų mokėti nereikėjo asmenims, kurie turi pagrindinį darbą pagal darbo sutartį bei keletu kitų atvejų).

Tai tiek. Turite dar klausimų? Platesnė informacija – nuorodose apačioje arba užsiregistravus asmeninei konsultacijai (Kauniečiams – prie kavos puoduko, kitiems – interneto pagalba).

Naudingos nuorodos:

Verslo liudijimo skaičiuoklė

Individualios veiklos skaičiuoklė

Išsamus IVP ir verslo liudijimo palyginimas Verslios Lietuvos bloge

*Remianstis Versli Lietuva straipsniu, kurį rasite ČIA.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian