Mokesčiais – vienas iš aktualiausių ir daugiausiai migreninių galvos skausmų freelanceriams keliančių klausimų. Ir nuo 2018 m. įsigalioja gana akivaizdžios pertvarkos GPM mokesčiui.

Nuo 2018 m. nebelieka laisvųjų ir visiems, dirbantiems pagal individualios veiklos pažymą, taikomas vienodas GPM tarifas.

Nauja tvarka numatyti progresiniai mokesčiai – t.y. uždirbantiems iki 20 000 Eur per metus, reikės mokėti 5% , o augant pajamomis proporcingai augs ir procentas, kurį reikia mokėti. Pasiekus 35 000 Eur ribą mokėsime 15 % GPM (tai yra tiek, kiek dabar moka visi vertėjai, programuotojai ir t.t.). Mokesčiai apskaičiuojami kredito principu, t.y. jeigu iki šiol tiesiog nuo apmokestinamųjų pajamų tiesiog pasiskaičiuodavome procentą ir tiek, dabar reikės įsiminti kiek sudėtingesnę formulę.  SVARBU: mokesčių ribos nurodytos ne nuo bendrai gautų pajamų, o nuo apmokestinamųjų pajamų (pelno)

Tačiau ar kada nors kas nors yra paprasta, kai kalba pasisuka apie mokesčius?  Žemiau pateiktame pavyzdyje matome, kaip reikės skaičiuoti mokesčius pajamoms neviršijant 20 000 Eur, kad gautumėte tuos pačius 5% nuo apmokęstinamojo pajamų dydžio…

Pavyzdyje naudojami sutrumpinimai ir sąvokos:

Pajamos – visi iš veiklos gauti pinigai.

Išlaidos – į veiklos vykdymą ir kompetencijų kėlimą investuoti pinigai.

GPMĮ – gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

MIVAP – metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos.

PMK – pajamų mokesčio kreditas. PMK dydis, reikalingas apskaičiouoti GPM, nustatomas pagal formulę: PMK = MIVAP x 0,1

Visa mokesčio apskaičiavimo tvarka:

  1. Apskaičiuojate savo apmokęstinamąsias pajamas (pelną). Čia niekas nesikčia – nuo visų gautų pajamų atimate arba 30% leidžiamų atskaitymų, arba faktiškai patirtas išlaidas ir taip gaunate MIVAP dydį.
  2. Apskaičiuojate, kiek bus 15% nuo viso MIVAP dydžio.
  3. Iš gautos sumos atimate pajamų mokesčio sumos atimate PMK.

 

VMI pateiktas pavyzdys kaip skaičiuosime mokečius pajamoms neviršijant 20 000 Eur.

Pajamoms viršijus 20 000 ribą keičiasi GPM formulė:

PMK = MIVAP x (0,1 – 2/300 000 x (MIVAP – 20 000)).

VMI pateiktas pavyzdys kaip skaičiuosime mokečius pajamoms viršijant 20 000 Eur.

Štai keli dažniausiai pasitaikantys nuogąstavimai:

  • Dalis mano pajamų vėliau būna investuojama į susijusias išlaidas – perku įrankius, moku už benziną, darbams atlikti reikalingos įvairios detalės…

Tai labai gerai. Investuok, pirk detales, nepamiršk pasiimti sąskaitų užsipylęs benziną. Niekur nė pypt nebuvo, kad naikinama galimybė nurašyti išlaidas. Atsiskaičiuok, kiek investavai į savo veiklą ir mokesčius mokėk nuo apmokestinamojo pajamų dydžio – kaip ir dabar mokama.

  • Dabar bus neaišku, kiek mokėti ir kiek mokesčiam atsidėti.

Mokant 15% GMP, savarankiškai mokant SODRĄ ir pan. (t.y. kuomet nėra jokių lengvatų ir tenka mokėti pilnai viską), mokesčiai sudaro apie 28% viso gauto uždarbio. Atsidėk tiek kas mėnesį ir džiaukis gyvenimu – daugiau mokėti neteks, o jeigu pajamos visgi bus mažesnės ir liks pinigų – galėsi sau ir šeimai ką gražaus padovanoti.

  • Kirpėjai, santechnikai, staliai neskaičiuoja mokesčių formulėmis.

Tai gerai. Turės galimybę pramokti pradinių klasių matematikos (elementarios sudėties ir atimtiems, nes daugiau nieko tose formulėse ir nėra), o mokytis – visada gerai. Išmokę sudėti ir atimti prie kasos ir grąžą patikrinti galės, ar Maksimos pardavėja nenusuko 3 centų.

O šiaip – jeigu net tokių basic formulių paskaičiuoti nemoka, tai gal tegu eina dirbti samdomo darbo ir nedaro savo verslo, nes tam galvos šiaip ar taip reikia? Arba tegul buhalterį samdosi? Arba jeigu turi penktoką vaiką – lai jam paskaičiuoti duoda? Išeičių daug 🙂

Pataitysimas – mokesčiai bus mokami kredito principu taikant formules… Penktokui jau gali būti sudėtingiau, reiks prašyti septintoko pagalbos 🙂

 

  • Smulkiam prekeiviui mokesčiai negali būti kaip notarui, nes pas notarus visi nori / nenori eina ir jie turi monopolį.

Hmmmm…. O dizaineriai? Programuotojai? Lektoriai? Vertėjai? Žurnalistai? Ir visi kiti, savo galva sukuriantys produktą, į kurį investuoja itin daug laiko, resursų ir savęs – jie irgi turi monopolį? Labai lengva ištraukti kelias atskiras profesijas nuo viso būrio ir įsivaizduoti, kad va, jie turi monopolį, tai jie ir turi daug mokėti. Realiai, tai gana teigiamai palies gana didelį ratą žmonių.

 

SVARBU: 

Deklaruojant pajamas už 2018 metus asmenys, vykdantys kelias skirtingas veiklas, visas pajamas ir išlaidas deklaruos vienoje eilutėje (t.y. jeigu iki šių metų atskirai skaičiavome kiekvienos veiklos pajamas ir išlaidas bei deklaruojant kiekviena veikla turėjo savo eilutę, nuo šių metų to nebelieka ir visos pajamos bei visos išlaidos vertinamos bendrai). Tai reiškia:

  • Asmenims, kurie išlaidas skaičiavo pagal veiklos rūšį ir vienai veiklai atskaičiuodavo faktiškai patirtas, o kitai – 30% leidžiamų atskaitymų, nebelieka tikslo to daryti toliau. Nuo šių metų lieka arba faktiškai patirtos išlaidos visoms veikloms, arba 30% leidžiamų atskaitymų visoms veikloms.
  • Riba, nuo kurios kyla GPM tarifas yra nustatoma sudėjus visas pajamas ir atėmus visas išlaidas, taigi negalėsite  pajamų išskirstyti per kelias veiklas ir taip atitolinti tarifo augimą.
  • Nepaisant to, kad visos pajamos ir išlaidos nuo šiol bus rašomos į tą pačią eilutę, prievolė vesti atskirus veiklos žurnalus išlieka ir toliau.

Ir pabaigai…

Nepriėmė: FM taip pat siūlo keisti pagal verslo liudijimą gaunamų pajamų limitą. Šiuo metu galima uždirbti iki 45 000 Eur per metus, tačiau siūloma ribą ženkliai mažintis. Įtvirtinus siūlomus keitimus, per metus iš verslo liudijimo bus galima uždirbti ne daugiau kaip 20 000 Eur, o viršijus šią ribą mokesčius tektų mokėti kaip ir besiverčiantiems IVP.  

Priėmė: Įtvirtinta 45 000 Eur riba per mokestinį laikotarpį, kurią viršijus mokamas 15% GPM mokestis.  Iki pakeitimo buvo galima gauti pajamų iš veiklos vykdomos įsigijus verslo liudijimus, jei neprivalėjo registruotis ir nebuvo įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtoju. Vadinasi, gauti 45000 eurų mokestiniu laikotarpiu neviršijančias pajamas iš vykdomos individualios veiklos, įsigijus verslo liudijimus, galės ir privalantys registruotis ar jais įsiregistravę PVM mokėtojai.

 


Šaltiniai:

Verslo žinių straipsnis “Individuali veikla: mokesčiai ir didės, ir mažės

Verslo žinių straipsnis “Paaiškėjo individualios veiklos mokesčių tarifai” (šiame tekste pateikta informacija neatitinka visų įstatymo pakeitimų).

Komentarai po šiais tekstais

FM išplatintas INFORMACINIS PRANEŠIMAS DĖL GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR
PAPILDYMO (apie IVP mokesčius – 7 pranešimo punktas)

VMI atstovės Linos Šipkauskienės paskaita Talent Garden renginyje “Why freelance? #4”

P.S. Jeigu yra didelis noras būti nepatenkintiems mokesčiais… gal pakalbam apie Sodros tarifus ir neadekvačias socialines garantijas?